Konjac jest rośliną, którą wykorzystywać można w wielu różnych celach. Pod taką nazwą w szczególności znany jest on w kosmetyce, dokładniej jeśli chodzi o gąbki konjac używane do mycia ciała i twarzy, jednakże tak właściwie występuje on pod wieloma nazwami i ma również sporo różnorodnych zastosowań. Czym jednak jest konkretnie konjac i gdzie się go wykorzystuje?
Wykorzystanie rośliny konjac
Konjac to roślina, a dokładniej bylina, pochodząca z rodziny obrazkowatych. Występuje ona pod wieloma nazwami, głównie w zależności od danego kraju. Jest nazywana również dziwadłem, czy także trupim kwiatem. Najciekawszą z tych nazw jest oczywiście ta wymieniona jako ostatnia, jednak nie wzięła się ona znikąd. Otóż kwiat tej rośliny wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, przypominający nieco zgniłe mięso. Zdecydowanie nie zachęca on człowieka, lecz zachęca on owady, które dzięki niemu wręcz lgną do tej rośliny i zapylają ją. Jeśli chodzi o zastosowania, roślina ta ma ich naprawdę wiele. Przede wszystkim wykonywana jest w kuchni, ale również wykorzystuje się ją w kosmetyce, a nawet w medycynie.
Gąbki konjac
Gąbki konjac są doceniane przez naprawdę bardzo wiele osób przede wszystkim za to, iż są one w 100% naturalne. Wykorzystuje się do mycia i oczyszczania ciała oraz twarzy. Doceniane są w szczególności za to, iż są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o oczyszczanie skóry, która w dodatku staje się bardziej miękka po ich użyciu. Co więcej, poza oczyszczeniem gąbki te zapewniają skórze również masaż, co wpływa też pozytywnie na ukrwienie i samą strukturę skóry. Takie gąbki, jako iż są naturalne, mogą być stosowane przy każdym rodzaju cery i skóry, co przyczynia się do ich uniwersalności.
Makaron shirataki
Makaron konjac, który nazywany jest również makaronem Shirataki to bardzo popularny makaron, wywodzący się z Azji. Dziś jednak używa się go na całym świecie. Jest on niezwykle uniwersalny i przede wszystkim bardzo zdrowy, gdyż w bardzo pozytywny sposób wpływa on na nasz organizm, przez co też często wykorzystywany jest przy wielu dietach. Przede wszystkim jest on niskokaloryczny i wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej, zapewniając przy tym uczucie sytości, dzięki czemu polecany jest on szczególnie osobom, które się odchudzają. Co więcej, z powodzeniem używać go mogą w swojej kuchni również osoby z cukrzycą, ponieważ polepsza insulinoowrażliwość i tolerancję glukozy. Wśród korzyści takiego makaronu wymienić można także to, iż nie zawiera on żadnych alergenów i pozytywnie wpływa on na pracę jelit.