Kuchnia azjatycka zdobywa w Polsce coraz większą popularność, także produkty z tej części świata cieszą się popularnością u kolejnych osób, które myślą o tym, jakie dania z nich przyrządzić. W ostatnim czasie takim zjawiskiem cieszy się makaron konjac – niskokaloryczny, nadający się do wielu potraw. Nie każdy jednak wie, jak go ugotować, by był dobry, a odpowiedź na to nie jest wcale taka trudna.
Makaron konjac – nowość w diecie wielu osób
Choć najczęściej spotyka się go w kuchni Indochin, bo tam rośnie warzywo, z którego powstaje mąka do wyrobu makaronu, to makaron konjac zaczyna być wybierany przez kolejnych Polaków przynajmniej na spróbowanie. Wiele diet, które pomagają schudnąć, poleca, aby dołączyć makaron shirataki, bo także taką nazwę nosi, do codziennego jadłospisu. Wynika to z faktu, że ten rodzaj makaronu w 97% składa się z wody, jest niskokaloryczny – około 6 kilokalorii na 100 gramów produktu – nie zawiera w ogóle tłuszczu, za to jest źródłem błonnika pokarmowego.
Myśląc o tym, by dać mu szansę, makarony konjac znaleźć można między innymi w sklepach internetowych z żywnością azjatycką, coraz częścią pojawiają się również w sieciowych supermarketach podczas tygodni azjatyckich – na przykład w Biedronce czy w Lidlu. By sprawdzić, czy jego nieco galaretowata konsystencja przypadnie do gustu, można przyrządzić go na przykład z warzywami, sosem sojowym i tofu.
Gotowanie makaronu konjac
Poza walorami takimi jak niska zawartość kalorii i duża ilość błonnika makaron konjac ma jeszcze jedną zaletę – jest bardzo prosty w przygotowaniu. Istnieją na to różne sposoby. W pierwszym, najprostszym wydaniu, wystarczy jedynie odsączyć go na sitku i przepłukać zimną, bieżącą wodą, co pozbawi go początkowego rybiego zapachu, a już jest gotowy do spożycia w formie na zimno.
Jeżeli chce się go ugotować, należy na zaledwie minutę wrzucić go do gotującej się wody, po czym odsączyć na sitku i dodać do niego lubiane przyprawy lub inne składniki, jak na przykład warzywa. Jeśli jest się fanem makaronu smażonego, wystarczy wrzucić makaron konjac na rozgrzaną patelnię z tłuszczem, podsmażyć krótko, około minuty, i można dodać go do lubianej potrawy.
Poza kuchnią azjatycką, skąd wywodzi się makaron shirataki, sprawdzi się on także przy przygotowaniu dań kuchni włoskich, zastąpi bowiem z powodzeniem makarony używane do przyrządzenia na przykład spaghetti. Sprawdzi się również, kiedy potrzebne będzie przygotowanie posiłku z tego, co akurat pozostało w lodówce.